طراحی ویلا به سبک مدرن؛ نکات کاربردی + بایدها و نبایدها

صفرتا صد باغ و ویلا در شمال

بحث ویلای شمال بحثی تکراری است. چیزی که همه عاشق آن هستند و آرزوی هر کسی است که روزی در شمال کشور صاحب ویلا باشد. امروزه اما اصلا خرید و ساخت ویلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری قلمداد می‌شود که بازده آن بسیار بالاست. اما مهم‌ترین اصلی که باید در ساخت در نظر گرفت، طراحی و سبک است. از محبوب‌ترین‌ها هم طراحی ویلا به سبک مدرن است که امروزه طرفداران پروپاقرص بسیاری دارد.

سبک مدرن، سبکی تازه و نو است که با عمر نه چندان درازش، جایگاه ویژه‌ای در دوستداران معماری باز کرد. ویژگی‌های منحصر به فرد آن و از همه مهم‌تر سازگاری آن با طبیعت، آن را به شدت مورد توجه قرار داده است. اما باز هم با این حال، چه طراحی نمای بیرونی ویلا به سبک مدرن، چه طراحی دکوراسیون داخلی آن، بایدها و نبایدهای مختص خودش را دارد که به هیچ وجه نباید آن را از قلم انداخت.

در این مقاله از انبوه سازان آراد، قصد داریم نکات مهمی را که هنگام طراحی ویلا به سبک مدرن باید به کار بگیرید، به شما گوشزد کنیم. در این مقاله‌ی دو بخشی، ابتدا به اساسی‌ترین مسائل در طراحی نمای بیرونی و در بخش دیگر، به طراحی داخلی ویلای مدرن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

چیستی طراحی ویلا به سبک مدرن

ابتدایی‌ترین قدم این است که بدانیم اصلا طراحی ویلا به سبک مدرن، چه تفاوتی با سایر سبک‌ها دارد و چیست که آن را تا به این حد متمایز کرده است. اول از همه، جمله‌ی مهمی که همواره سرلوحه‌ی کار طراحان مدرن قرار دارد، این است که «فرم دنباله روی عملکرد است.» این بدان معنیست که هدف اصلی طراحی مدرن، همگامی، هماهنگی و همسویی با نیازها و خواسته‌های کاربر است و مهم‌ترین چیزی که این نوع سبک را از باقی سبک‌های متمایز کرده دقیقا همین است.

دیگر مشخصه‌ی مهم در طراحی ویلا به سبک مدرن، احترام و سازگاری با طبیعت است و تلاش همواره بر آن است تا کمترین آسیب به طبیعت و جغرافیای محل ساخت وارد شود. به طور مثال در طراحی این نوع سبک، علاوه بر احترام به طبیعت، سعی می‌شود که از موهبت‌های آن در راستای کاهش مصرف انرژی و آلودگی هم استفاده شود. یا نمونه‌ی دیگر اینکه استفاده از نور طبیعی در این نوع سبک بسیار مهم است و توجه به حفظ و کاهش مصرف انرژی هم در اولویت قرار دارد.

خلاصه اینکه طراحی ویلا به سبک مدرن، یک زنجیره‌ی به هم پیوسته است که تمام اجزایش به هم مربوط و در معیت و هماهنگی با هم کار می‌کنند و برای تحقق یک هدف واحد دست به دست هم می‌دهند.

 

ویژگی‌های طراحی ویلا به سبک مدرن

بعد از اینکه با اصول اولیه‌ی طراحی ویلا به سبک مدرن آشنا شدیم و اهداف آن را به خوبی درک کردیم، اکنون بهتر است تا اطلاعات لازم درباره‌ی ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع سبک را کسب کنیم. در پایان این بخش، به خوبی متوجه خواهیم شد که کدام ویژگی در طراحی مدرن مهم است و بدون آن طراحی معنای خود را از دست می‌دهد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
همه چیز درباره‌ی منطقه آزاد انزلی؛ موقعیت جغرافیایی، خرید ویلا و سرمایه‌گذاری

• صرفه‌جویی در مصرف انرژی

همانطور که پیشتر اشاره شد، از مهم‌ترین و بارزترین مشخصه‌های طراحی ویلا به سبک مدرن، سازگاری با طبیعت است. از دو راه می‌توان به این ایده تحقق بخشید، اول توجه به موقسعیت جغرافیایی ساخت بناست. دوم توجه به مصرف انرژی و صرفه‌جویی در آن است. برای پایبندی به این اصل، کارهای زیادی می‌توان انجام داد؛ به طور مثال عایق‌بندی، از مهم‌ترین و مفیدترین روش‌هاست. دیگری توجه به نور است. هر چه قدر ویلای شما نورگیرتر باشد، استفاده از برق برای تولید نور هم کاهش پیدا خواهد کرد. و سوم، استفاده از لوازم برقی مدرن و البته کم مصرف است که هم به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند و هم اینکه تا سال‌های سال برایتان باقی می‌ماند.

• سادگی، خلوص و صمیمیت

از بارزترین ویژگی‌های سبک مدرن که همه آن را با همین خصیصه می‌شناسند، سادگی است. در طراحی ویلا به سبک مدرن، خبری از شلوغی و دیزاین‌ها و یا اکسسوری‌ها اضافی نیست. خصوط همگی صاف هستند، طرح‌ها همگی ساده و بی‌آلایش بوده و از جزییات اضافی، پرهیز می‌شود.

در این طراحی سعی می‌شود تا رنگ‌ها همه خنثی و تا حد ممکن آرامش‌بخش باشند. به علاوه این نوع سبک سعی دارد تا به نوعی وابستگی و تعلق خاطر در کاربر و صاحبِ خانه به وجود بیاورد و تا حد ممکن در یادها باقی بماند. البته جزییات بیشتری را در رابطه با طراحی داخلی مدرن، در بخش‌هایی خواهیم خواند.

 

نکات طراحی نمای ویلا به سبک مدرن

بدیهی است که هر چیزی در این دنیا، هم ظاهر دارد، هم باطن و این یک اصل طبیعی است. بدون شک طراحی ویلا به سبک مدرن هم از قائله مستثنی نیست. نکات مهمی وجود دارند که در طراحی نمای ویلای مدرن باید به آنها توجه کرد و آنان را در اولویت قرار داد. اینطور نیست که هر که از راه رسید و طرحی ارائه داد، بتوانیم نامش را سبک و طرح مدرن بنامیم. طراحی یک ویلا به سبک مدرن، چه دیزاین داخل و چه نمای بیرون و محوطه، کار حرفه‌ای و زمانبری است که گاه ممکن است تنها بررسی موقعیت ویلا تا یک ماه به طول بینجامد؛ خلاصه که گاو نر می‌خواهد و مرد کهن!

• ریختن طرح کلی و تعیین عملکرد

به یاد دارید که در ابتدای مقاله گفتیم طرح و فرم دنباله‌روی عملکرد است؟ بله، در طراحی ویلا به سبک مدرن، عملکرد بسیار مهم است و یکی از کارهایی که قبل از ورود به فاز اجرایی نباید آن را به هیچ وجه از قلم انداخت، تعیین عملکرد مورد نظر کاربر و ریختن یک طرح کلی بر پایه‌ی سبک زندگی صاحب خانه است. فرقی نمی‌کند که هدف طراحی نما باشد یا طراحی داخلی، این موضوع در هر دو بخش صدق می‌کند. مشورت با افراد کاردان و تیم‌های حرفه‌ای مثل ما، یعنی گروه انبوه سازان آراد، می‌تواند راهکار خوبی باشد!

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
از سیر تا پیاز خرید ویلا در شمال؛ راهنمای اَکمَل و اَتَم!

• توجه ویژه به نورپردازی

از نکات مهمی که در هر دو بخش داخل و نما در طراحی ویلا به سبک مدرن باید به آن توجه ویژه کرد و در اولویت قرارش داد، توجه ویژه به نورپردازی است؛ به خصوص در نمای بیرونی که اهمیت این موضع دوچندان می‌شود. از مهم‌ترین چیزهایی که در یک طراحی مدرن، در پی تحقق شعار همسویی با طبیعت وجود دارد، محوطه و فضای سبز ویلاست. محوطه‌‌سازی، اصلی اساسی است که از پرکاربردترین فضاهای ویلا به حساب می‌آید، پس در طراحی آن باید وسواس بیشتری به خرج داد. به طور مثال استفاده از چراغهای دیواری و سقفی (از نوع اِل ای دی)، نورپردازی کف و نورهای نقطه‌ای، روش خوبی برای انجام این کار است.

• اهمیت طراحی پنجره‌ها و ابعاد آن

مطمئنا تا به الان به خوبی متوجه شده‌اید که نور در یک طراحی مدرن تا به چه اندازه از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه قدر فضای داخل نورگیرتر باشد، ضرورت استفاده از انرژی برق برای روشنایی کاهش می‌یابد و این خود کمک بزرگی است در راستای عملی کردن مشخصه‌ی اصلی طراحی ویلا به سبک مدرن. می‌بینید؟ همه چیز مثل حلقه‌های یک زنجیر به هم وصل است و ازتباط مستقیم دارد. گذشته از تمامی این‌ها، اصلا ویلا در معنای واقعی کلمه، به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف نما داشته باشد. به همین دلیل، توجه به طراحی پنجره‌ها، ابعاد آن و موقعیت آن، از اهمیت زیادی برخوردار است.

• انتخاب هوشمندانه‌ی رنگ‌ها

از دیگر نکات مهمی که در باید در طراحی مدرن وسواس و دقت زیادی در آن به خرح داده شود، انتخاب رنگ‌هاست. همانطور که کمی پیش در همین مقاله مطالعه فرمودید، از ویژگی‌های طراحی ویلا به سبک مدرن، القای حس آرامش و صمیمت است. به همین دلیل خوشبختانه این اصل، انتخاب‌های ما را کمی محدود و آسان‌تر کرده است. رنگ‌های به کار رفته معمولا ترکیبی از رنگ‌های خنثی و اندک لمسی از رنگی‌ها غنی و روشن است؛ مثلا ترکیب رنگ‌هایی چون سفید، مشکی، خاکستری، نقره‌ای، ذغالی و یا کرم، با رنگ‌هایی چون قرمز و نارنجی و قهوه‌ای و سایر رنگ‌ها روشن.

اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید همواره آن را آویزه‌ی گوش کنید، هارمونی و هماهنگی بین رنگ‌هاست. چه هماهنگی بین رنگ‌های نمای ویلا، چه داخل. و البته چه هماهنگی بین ترکیب رنگ نمای بیرونی و دیزاین داخلی.

 

نکات طراحی “داخلی ویلا به سبک مدرن

سادگی، سادگی، سادگی! مهم‌تریی چیزی که طراحی مدرن را از باقی سبک‌های متمایز می‌کند. در طراحی ویلا به سبک مدرن خبری از تریینات اضافی و شلوغ و هر آنچه که ذهن و چشم را خسته کند نیست و همین موضوع، عامل مهمی در محبوبیت این سبک است. اما علاوه بر سادگی، نکات بسیار مهم دیگری هم وجود دارد که هنگام دیزاین و طراحی داخلی ویلا مدرن باید به آن‌ها توجه ویژه نشان دهید.

• رنگ

در بخش قبلی مقدمه‌ای درباره‌ی این موضوع مطالعه کردیم، و دانستیم که به دلیل همان اصل سادگی و آرامش، بهترین ترکیب رنگ برای طراحی ویلا به سبک مدرن، ترکیب رنگ‌های ساده و خنثی، با رنگ‌ها گرم و غنی است، و الیبته با نمونه‌های آن هم آشنا شدیم. معمولا در طراحی‌های مدرن، از رنگ‌های پاستلی استفاده می‌شود و سعی بر آن است که رنگ‌ها، مکمل هم بوده و در هماهنگی و هارمونی کامل باشند و از هرگونه آشوب پرهیز شود. و در آخر باید توجه داشت که رنگ‌های غالب دیزاین داخل، با رنگ نمای بیرونی هم سازگار باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
می‌دانید بهترین زمان خرید ویلا در شمال چه فصلی است؟

• خطوط

خط و افق دید در طراحی مدرن بسیار مهم است. همواره متخصصان این امر توصیه می‌کنند که حتی‌الامکان در طراحی ویلا به سبک مدرن، از خصوط صاف و مستقیم استفاده شود و از شکستگی و خطوط منحنی، جز برای ضرورت، پرهیز شود. باید از وجود هر نوع تورفتگی و بیرون آمدگی در دیزاین داخلی جلوگیری شود و هرآنچه هست را با روش‌های مختلف پوشاند. به علاوه خالی از لطف نیست که بدانید که در طراحی مدرن، تا جای ممکن سعی بر آن است تا فضای داخلی باز باشد و چیزی مانع دید و ورود نور نشود.

• مبلمان و اکسسوری

بر طبق اصل سادگی، و البته برای اینکه دیزاین و طراحی ویلا به سبک مدرن، همواره حس آرامش و خلوص را به کاربر القا کند و کاربر فکر کند هیچ‌جایی راحت‌تر از خانه‌ی خودش نیست، توجه به انتخاب مبلمان و اکسسوری‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. سعی بر آن است که از وجود هر چیز اضافی پرهیز شود. از شر هر چیزی که باعث شلوغی شود باید فورا خلاص شد. از هر گونه تزیینات اضافی باید دوری کرد. مبلمان باید تا حد ممکن راحت و ساده و کاربردی باشند. از وجود و خرید هرگونه لوازم برقی اضافی در هر جای ویلا باید اجتناب کرد و البته نظم اهمیت ویژه‌ای دارد.

• فضاها

در طراحی ویلا به سبک مدرن، فضای باز بسیاری وجود دارد و خبری از در و دیوار اضافی نیست و البته معمولا سقف هم بلندتر است. به علاوه خبری هم از فضاهای پرت و اضافی نیست. و در آخر، برای تحقق اصل عملکرد، توجه به فضای ذخیره‌سازی هم مهم است.

جمع‌بندی و لُب کلام!

مقاله‌ای را از انبوه سازان آراد شاهد بودید. در این مقاله، ما به عنوان یک راهنمای جامع برای خرید و ساخت ویلا در منطقه آزاد انزلی، نکات لازم را برای دستیابی به یک طراحی مدرن و استاندارد، در اختیارتان گذاشتیم.

بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که کارفرماها با مراجعه به تیم‌های ضعیف و یا کم‌تجربه، طرحی را به اسم طرح مدرن دریافت کرده‌اند که متاسفانه آن را در هیچ دسته‌بندی نمی‌توان گنجاند و نام مدرن را صرفا وبال طرح کرده‌اند.

در این مقاله اما ما سعی داشتیم از بایدها و نبایدها و البته مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی ویلا به سبک مدرن با شما حرف بزنیم و اطلاعات و دانش لازم را با شما در میان بگذاریم، تا با چشمی باز و ذهنی روشن اقدام به عمل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *