هر آنچه که باید درباره‌ی طراحی ویلای مدرن و محوطه ‌سازی آن بدانید!

طراحی ویلای مدرن

بزرگی می‌گفت، با گذشت زمان و پیشرفت هر چیز، گویا زمینی که زیر پایمان است می‌لرزد. البته که حرفش درست و حق بود. زمان هر چیزی را تغییر می‌دهد و بهبود می‌بخشد. اما لزوما این لرزش و چرخش همیشه منفی و مخرب نیست. از عمده تغییراتی که زمان همراه خودش به ارمغان آورده و همه‌ چیز از جمله معماری را خوش آب و رنگ‌تر کرده، مدرنیته است. البته مقصود اصلی ما در این کلام، طراحی ویلا مدرن است.

سبک طراحی مدرن، امروزه طرفداران پروپاقرص بسیاری را نصیب خود کرده است. یک طراحی انقلابی که با عمر نه چندان بلندش، توانست تغییرات شگرفی را در زمینه‌ی طراحی ویلا به وجود بیاورد؛ به طوری که در این اواخر، همه سر و دست می‌شکانند تا بتوانند از مزایای این طراحی‌های فوق‌العاده بهره‌مند شوند.

در این مقاله از انبوه سازان آراد، ما قصد داریم تا در رابطه با دو موضوع مهم با شما گپ بزنیم، اول طراحی ویلا مدرن، مزایای آن و اصلا اینکه چرا باید عاشقش باشید، و دوم ایجاد تغییرات نو در محوطه ‌سازی ویلا و اینکه اصلا چرا باید اینقدر به آن اهمیت و دقت و وسواس به خرج دهید. پس با ما همراه باشید.

 

اصلا طراحی ویلا به سبک مدرن چیست؟

برای اینکه بتوان به عمق مطلبی پی برد، آن را بهتر درک کرد و از اهمیت آن آگاه شد، ابتدا لازم است که آن ابتدایی‌ترین و بدیهی‌ترین مسائل شروع کرد. در این مورد، ابتدا باید از خود بپرسیم که طراحی ویلای مدرن به چه شکل است؟ و یا اینکه اصلا طراحی مدرن ویلا، چه تفاوتی با سایر طرح‌ها و نقش‌ها دارد؟

در سبک طراحی مدرن، جمله‌ی معروفی وجود دارد که همواره می‌درخشد: «فرم دنباله‌‌رو عملکرد است.» اما این به چه معنی‌ است؟ به طور خلاصه می‌توان اینطور گفت که در یک طراحی مدرن، فضا و فرم، همواره جوری طراحی می‌شود که با عملکرد، نیاز و خواسته‌ی کاربر هماهنگ و هم‌سو باشد. یعنی اینکه هدف نهایی طراحی مدرن، فقط و فقط حس رضایت و راحتی صاحب‌خانه است و چه چیزی از این بهتر؟

در طراحی ویلا مدرن سعی بر آن است که طراحی فرم و فضا، همواره به گونه‌ای باشد که علاوه بر راحتی کاربر و رفع نیازهای او، با محیط اطراف و طبیعت هم بیشترین هماهنگی را داشته باشد و کمترین آسیب را به آن وارد کند. به علاوه تلاش می‌شود که از هدر رفت انرژی ممانعت به عمل آید و البته نور بیشتری وارد فضای داخل شود.

در طراحی ویلا مدرن و البته محوطه سازی آن، فرم‌ها از ترکیب و تلفیق احجام به وجود می‌آید. در ویلاهای مدرن، اکثر خطوط صاف و ممتد، افقی و یا عمودی است، و زاویه‌ها 90 درجه است. گاهی برای القای بیشتر حس آرامش و آسایش، از خطوط منحنی هم استفاده می‌شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ویلای جنگلی یا ساحلی؟ مسئله این است!

 

مزایای طراحی ویلا به سبک مدرن چیست؟

حال که متوجه شدیم اصلا طراحی ویلا مدرن به چه معناست، اکنون می‌توانیم با دانشی مکفی که به درک بهتر موضوع کمک می‌کند، به ذکر نکات مثبت و مزیت‌های اینگونه ویلاها و طراحی‌ها بپردازیم:

• هماهنگی و همسویی با طبیعت

از مهم‌تریم مزایا و نکات مثبت طراحی ویلا به سبک مدرن، این است که این شیوه، به طرز خیره‌کننده‌ای همگام و همسو با طبیعت است. اصلا یکی از اهداف این نوع طراحی همانطور که پیشتر ذکر کردیم همین است. در طراحی مدرن، سعی بر آن است تا بیشترین حد ممکن از آسیب به طبیعت جلوگیری و از هر چه بیشتر از موهبت‌های آن بهره برده شود.

به طور مثال در این طراحی‌ها همواره به نور و جریان هوا توجه ویژه‌ای شده است، از مصالحی در آن به کار می‌رود که از هدر رفت انرژی ممانعت به عمل آید و در آخر، در کاهش مصرف آب (یا هر انرژی دیگری) سهمی داشته باشد.

• توجه ویژه به نور

همانطور که اشاره کردیم، برای اینکه هر چه بیشتر در این نوع طراحی به کاهش مصرف انرژی کمک شود، در طراحی ویلا مدرن، سعی می‌شود که از پنجره‌ و نورگیرهای بیشتری هم استفاده شود. در طراحی به شیوه‌ی سنتی، تمرکز پنجره و نورگیر فقط در سمت جنوبی خانه بود، اما در سبک مدرن، نه تنها در جنوب، بلکه تمام جهت‌ها و جبهه‌ها از پنجره استفاده می‌شود و تنها تفاوت در سایز و ابعاد آن است.

• امکان تغییر و گسترش در زمانی دیگر

بدون شک همه تجربه‌ی این موضوع را داشته‌اند که فرم و فضای خانه بعد از چند سال دلشان را زده و در پی ایجاد تغییر و تحول، تا چه حد سختی کشیده و به دردسر افتاده‌اند. این موضوع اما چیز تازه‌ای نبوده و گاهی اوقات اصلا غیرقابل اجتناب است.

از ویژگی‌ها و مزایای مهم طراحی ویلا به سبک مدرن، این است که امکان تغییر و گسترش فضا به راحتی فراهم است، آن هم نه تنها در فضای داخل، بلکه در فضای خارج و محوطه سازی ویلا هم صدق می‌کند.

 

چرا طراحی ویلا به سبک مدرن اینقدر پرطرفدار است؟

پس از ذکر مهم‌ترین مزایای طراحی ویلا مدرن، اکنون فرصت خوبی است تا درباره‌ی دلایل محبوبیت و پرطرفدار بودن این سبک هم کمی سخن بگویم و با هم ببینیم که چه چیز باعث شده این نوع طراحی تا به این حد دوست‌داشتنی و خاص باشد. انبوه سازان آراد برای پاسخ به این سوال اینجاست:

• طراحی مدرن می‌تواند اقتصادی باشد

مهم‌ترین دلیلی که این روزها هر کسی را به سمت خود جذب می‌کند. طراحی ویلا مدرن، کاملا بهینه است و اصلا یکی از اهدافش کاهش هزینه‌هاست، با طراحی حرفه‌ای و استفاده‌ی به جا از مصالح و نبود تزیینات اضافی، هزینه‌ی ساخت ویلا مدرن به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. گذشته از آن هزینه‌ی تعمیر و نگهداری هم بسیار ناچیز بوده و به علاوه به دلیل کاهش مصرف انرژی، بعد از چند وقت، بازده اقتصادی آن را هم شاهد خواهید بود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
از سیر تا پیاز خرید ویلا در شمال؛ راهنمای اَکمَل و اَتَم!

• طراحی مدرن هیچ وقت قدیمی نمی‌شود

مطمئنا خودتان می‌دانید منظورم چیست. ویلاهای دهه‌ی 40 یا 50 خورشیدی را به یاد دارید؟ هنوز که هنوزه تماشای این ویلا‌ها برای آدمی چشم‌نواز است. اگر دستی به سر و رویشان بکشی، طوری نو می‌شوند که گویا همین دیروز کار ساختشان تمام شده. مهم‌ترین ویژگی طراحی ویلا به سبک مدرن همین است؛ هیج وقت از مد نمی‌افتد و کهنه نمی‌شود و تا هر زمان که بخواهید، برایتان باقی خواهد ماند.

• تغییر چیدمان راحت‌ و بی‌دردسر است

اصلی در طراحی مدرن وجود دارد که می‌گوید فضا باید به حداکثر میزان ممکن باز باشد و از حداقل دیوار در طراحی به کار رود. بدون شک خودتان این نوع طراحی را مشاهده کرده‌ای و با نمونه‌های آن آشنا هستید. این خودش امتیاز بزرگی است که به شما این امکان را می‌دهد چیدمان و دکور خانه را به هر صورت ممکن که دوست دارید طراحی کنید. از آن گذشته، نکته مهم دیگر این است که طراحی ویلا مدرن، از کمترین میزان پیچیدگی برخوردار است، به همین دلیل، بسیار آرامش‌بخش هم هست.

 

اهمیت محوطه سازی ویلا در چیست؟

یک ویلای خوب زمانی تمام و کمال و بی‌نقص خواهد شد که با یک فضای بیرونی و محوطه‌ سازی خوب همراه باشد. این کار نه تنها به زیبایی و گیرایی و جذابیت هر چه بیشتری ویلای شما کمک می‌کند، بلکه اگر درست و اصولی و البته به دست یک تیم خوب و حرفه‌ای انجام شود، می‌تواند حتی بر قیمت و ارزش ویلا هم تاثیر فوق‌العاده مثبتی داشته باشد. هر چه قدر در محوطه سازی ویلا دقت و وسواس بیشتری به خرج داده شود، ویلای شما باشکوه‌تر و تحسین برانگیزتر خواهد شد.

محوطه سازی ویلا چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنارش گذر کرد و فقط با سَمبل‌کاری سر و تهش را به هم آورد. محوطه‌سازی گاهی اوقات از قدم‌های مهم ساخت ویلا، به خصوص ساخت ویلا مدرن بوده و اصلا ممکن است وجودش ضروری باشد. چرا اینکه در طراحی مدرن، اصل بر استفاده‌ی بهینه از فضا و آسایش و راحتی کاربر است و نقش محوطه‌ سازی در ویلا هم، درست همین است.

چه یک ویلا با سبک مدرن داشته باشید، چه یک خانه‌ی کوچک و نقلی، محوطه سازی در هر کدامشان ممکن و البته جایز است. زندگی شهری و شلوغی و دود و دم همه را به ستوه آورده، وجود یک فضای آزاد و سبز با حداقل چند گلدان گل و گیاه، حداقل چیزی است که می‌تواند برای اندکی هم که شده، انسان را از خستگی‌های ذهنی و جسمی دور کند. پس محوطه سازی ویلا را به هیچ عنوان نباید سرسری گرفت.

 

مزایای محوطه سازی در ویلا چیست؟

حال که به اهمیت محوطه سازی در ویلا پی بردیم، می‌توان به ذکر مزایا و ویژگی‌های مهم این امر پرداخت. مطمئنا بعد از خواندن این بخش، دوچندان به این موضوع علاقه‌مند خواهید شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
طراحی ویلا به سبک مدرن؛ نکات کاربردی + بایدها و نبایدها

• افزایش ارزش و قیمت ویلا

پیشتر در مقاله‌های قبلی، به ساخت ویلا و یا خرید آن، به چشم یک سرمایه‌گذاری نگاه کردیم. حال هر سرمایه‌گذار، به دنبال این است که سرمایه‌ی خود را افزایش داده و ارزش آن را بیشتر کند. یکی از بهترین راه‌ها برای تحقق این امر، وجود یک محوطه سازی در ویلا است. هر چه قدر محوطه‌سازی اصولی‌تر و باکیفیت‌تر باشد، دارای نقشه‌ای بی‌نقص و مصالح درجه یک باشد، ارزش و اهمیت آن نیز دوچندان خواهد شد.

• افزایش ارتباط و همگامی با طبیعت

پیشتر در بخش قبلی مقاله اشاره کردیم که یکی از اهداف اصلی طراحی ویلا به سبک مدرن، هماهنگی با طبیعت است. حال برای اینکه این امر هرچه بیشتر موثر و محقق شود، وجود محوطه سازی ویلا هم امری ضروری به نظر خواهد رسید.

وجود محوطه‌سازی به حفظ طبیعت کمک می‌کند و بستری مناسب برای حیات وحش منطقه خواهد بود و البته به مثابه‌ی یک پل ارتباطی بین ویلای شما و طبیعت نیز به حساب خواهد آمد. به علاوه، مهم‌تر از همه، به خنک شدن، و خنک ماندن فضا کمک کرده و طبیعتا در تصفیه‌ی هوا و تولید اکسیژن هم بی‌تاثیر نخواهد بود.

• گیرایی و جذابیت ویلا و افزودن به فضاها

همانطور که گفته شد، طراحی ویلای مدرن بدون یک محوطه‌سازی خوب و مناسب، همواره ناقص و ناتمام است. وجود محوطه سازی در ویلا باعث افزایش شکوه و زیبایی و گیرایی بنای شما شده و باعث می‌شود که هر کس در نگاه اول، تحت تاثیر طراحی آن قرار بگیرد. بهترینِ مناظر، مناظری هستند که با شمه‌ای از طبعت همراه باشند. گذشته از آن، وجود فضای باز و محوطه‌سازی، به فضاهای موجود در خانه می‌افزاید و باعث تجربه‌ی یک کاربری بهتر می‌شود، مثلا برای استراحت و یا صرف وعده‌های غذایی، می‌توان از محوطه‌ سازی ویلا کمال استفاده را برد.

 

سخن پایانی…

سبک مدرن سبکی است که در این چند دهه‌ی اخیر طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است و البته هر کسی که اندک دانشی درباره‌ی سبک مدرن داشته باشد، بدون شک عاشق آن خواهد شد. هدف سبک مدرن و طراحی ویلا مدرن، این است که موجبات راحتی و آسایش هر چه بیشتری کاربر فراهم شود. این سبک بسیار همراستا و همگام با طبیعت بود و نوع و شیوه‌ی معماری آن بسیار بهینه و اقتصادی هم هست.

حال علاوه بر تمامی موارد بالا، نکته‌ی دیگری که هیچ وقت نباید در ساخت ویلا از کنار گذشت و سرسری گرفت، وجود یک محوطه سازی در ویلا است. یکی از اجزای لاینفک ویلای مدرن، فضاسازی آن است و البته باید توجه ویژه‌ای به آن شود زیراکه وجود محوطه سازی ویلا، در افزایش ارزش و قیمت ویلا اهمیت بسیاری خواهد داشت.

موضوع این مقاله از انبوه سازان آراد هم دقیقا معرفی ویژگی‌های این سبک و البته حرف زدن درباره‌ی اهمیت محوطه‌سازی بود. امیدواریم که کمال استفاده را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *