از سیر تا پیاز خرید ویلا در شمال؛ راهنمای اَکمَل و اَتَم!

راهنمای خرید ویلا در شمال

خرید ویلا درشمال، اقدامی شیرین است که قدمتی دیرینه دارد. آرزویی است که خیلی‌ها آن را بر دوش کشیده و مدام به امید روزی هستند که از شهر و دیار خود کوچ کرده و پا در خطه‌ی شمال بگذارند و یک زندگی نو را در ویلایشان آغاز کنند. حداقل برای من که چنین است.

اما قبل از دست زدن به انجام هر کاری، باید تمام جوانب را سنجید، با دانش و اطلاعات مکفی وارد مسیر شد؛ درست در همین لحظه هم است که اهمیت یک راهنمای خرید ویلا در شمال برایتان روشن می‌شود!

خرید ویلا امروزه به عنوان یک سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید، آن هم یک سرمایه گذاری پرسود که در اندک مدتی بازده فراوانی خواهد داشت و تاثیرش تا سال‌های سال باقی خواهند ماند. اما از اصول اولیه‌ی هر سرمایه‌گذاری خوب و درست، این است که اطلاعات لازم و دانش کافی را در آن زمینه داشته باشیم. درباره‌ی خرید ویلا در شمال هم درست این قضیه صدق می‌کند.

ما گروه انبوه سازان آراد هستیم. راهنمای حرفه‌ای خرید و فروش املاک و مستغلات و همچنین ساخت ویلاهای شهرکی در منطقه آزاد انزلی امروز قصد داریم تا یک راهنمای خرید ویلا در شمال به شما ارائه بدهیم. شما را از چند و چون کار باخبر کنیم و از سیر تا پیاز تصمیماتی که باید بگیرید را به شما یاددآوری کنیم. پس تا انتهای این مقاله‌ی جامع همراه ما باشید!

 

چرا خرید ویلا در شمال؟

بدیهی‌ترین سوالی که قبل از هر اقدام دیگر به ذهنمان می‌رسد این است که اصلا چرا باید به فکر خرید ویلا در شمال بیفتیم؟ چه چیز ما را به سمت چنین تصمیمی سوق می‌دهد و ما را وا می‌دارد تا وارد چنین راه پرماجرایی شویم؟ اگر بتوان در همین ابتدای کار پاسخ روشنی به این سوال داد، تصمیم‌گیری در قدم‌های بعدی بسیار آسان‌تر خواهد شد.

محبوبیت و شهرت خطه‌ی شمال بر هیچ کس پوشیده نیست. به علاوه این محبوبیت قدمتی طولانی دارد و شاید به دوره‌ی صفویه بازگردد؛ زمانی که شاه عباس کبیر، که از طرف مادر مازندرانی بود، برای گذران تعطیلات، به سمت مازندارن پا در رکاب می‌شد. امروز اما آن محبوبیت چند صد برابر شده، سرسبزی و آب و هوای خوش و زیبایی‌های بی‌مثال، هر روز افراد بیشتری را جذب شمال می‌کند و البته همین موضوع، اهمیت برخورداری از یک راهنمای خرید ویلا در شمال را بیشتر می‌کند.

به علاوه، درباره‌ی همان مسئله‌ی سرمایه‌گذاری که مطرح کردیم. اگر قصدتان از خرید ویلا در شمال چیزی به غیر از تفریح و استراحت و یا زندگی دائم است، به چشم یک سرمایه‌گذاری هم می‌توان به خرید ویلا نگاه کرد.

شمال بستری بسیار مناسب برای این کار است و پتانسیل بسیار بالایی برای سوددهی دارد و در مدت زمانی کمی می‌توان سرمایه را چند برابر کرد.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
هر آنچه که باید درباره‌ی طراحی ویلای مدرن و محوطه ‌سازی آن بدانید!

هدفتان را از خرید ویلا مشخص کنید!

قدم بعدی در خرید ویلا در شمال، که البته بسیار مهم است و به تعمق و تفکر زیادی احتیاج دارد این است که اصلا هدفتان از خرید ویلا چیست؟ چه چیزی باعث شده تا شما به فکر خرید ویلا در شمال بیفتید؟ آیا می‌خواهید به طور کل کوچ کرده و به شمال مهاجرت کنید؟ یا اینکه فقط برای تعطیلات ویلا می‌خرید؟ یا شاید هم برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد دست به خرید ویلا می‌زنید؟

پاسخ هر کدام از این سوالات می‌تواند کمک بزرگی به شما کند، به علاوه، اصلا بسته به نیازتان، ممکن است انتخاب ویلا هم تحت‌الشعاع همین جواب‌ها قرار بگیرد؛ اگر قصد زندگی دائم را دارید، باید یک نوع ویلا با یک موقعیت مکانی خاص به دنبالش بگردید. اگر هم می‌خواهید صرفا برای تعطیلات به شمال بروید، نوع دیگر و در جای دیگر مناسب‌تر خواهد بود.

گذشته از هدف، نیازهای شما هم در انتخاب نهایی دخیل خواهند بود؛ به طور مثال اگر ویلایتان برای تفریح است و همیشه در آن نیستید، شاید بهتر باشد ویلایی شهرکی که از امنیت بالاتری برخوردار است خریداری نمایید. یا مثلا اگر قصدتان از خرید ویلا اجاره دادن آن در آینده است، ویلای بزرگ و چند صد متری شاید چندان به کارتان نیاید.

این مقاله به عنوان یک راهنمای خرید ویلا در شمال، لازم می‌بیند که این نکات را تماما به شما یاددآوری کند.

 

چه سبک ویلایی می‌خواهید؟

از دیگر سوالاتی که شاید ظاهرش کمی بی‌اهمیت برسد، این است که اصلا چه سبک ویلایی دوست دارید؟ شاید همانطور که گفتم این سوال آنقدرها هم مهم نباشد و پیش خود فکر کنید که این موضوع چه ربطی به راهنمای خرید ویلا در شمال دارد، اما بسته به سلیقه و شخصیت شما، چه در مدت اندکی و چه در دراز مدت، تاثیر و اهمیت خود را بروز خواهد داد.

کسی که به دنبال خرید ویلا است است، می‌خواهد آرزوها و خواسته‌هایش را تحقق ببخشد، دوست دارد به آنچه که همواره به دنبالش بوده دست پیدا کند و آنچه را که در ذهن می‌پرورانده، در واقعیت به چشم خود ببیند. کسی که به دنبال خرید ویلا در شمال است، دوست دارد یک تکه از خودش را رخ بکشد، امضای خودش را به نمایش درآورد.

به همین دلیل، پاسخ به این سوال را حداقل پیش خودتان رک و پوست‌کنده مشخص کنید. آیا یک ویلای تماما مدرن می‌خواهید؟ یا طرفدار سبک سنتی و کلاسیک هستید؟ یا اینکه تلفیقی از هر دو را می‌پسندید؟ یا شاید هم اصلا برایتان فرق نداشته باشد، این هم یک انتخاب است!

اما گذشته از سلیقه‌ و ذوق شخصی، این مسئله با بودجه‌ی شما ارتباط مستقیم خواهد داشت و هر دو بر هم تاثیرگذار خواهند بود. به طبع ویلاهای نوساز، چه مدرن، چه کلاسیک، قیمت تمام شده آن کمی بیشتر خواهد بود و سازنده و یا فروشنده‌ی ویلا، قیمت طراحی و دیزاین را به قیمت نهایی ویلا خواهد افزود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
همه چیز درباره‌ی منطقه آزاد انزلی؛ موقعیت جغرافیایی، خرید ویلا و سرمایه‌گذاری

اما این نکته را فراموش نکنید که هر طرحی، طرح مدرن، و هر سبکی، سبک کلاسیک نیست، هوشیار باشید که سرتان کلاه نرود! انبوه سازان آراد می‌تواند مشاور خوبی در این زمینه باشد.

 

موقعیت جغرافیایی ویلا را مشخص کنید!

از مهم‌ترین قدم‌هایی که قبل از خرید ویلا در شمال باید برداشت، بررسی و تعیین موقعیت جغرافیایی ویلاست. بخشی از تصمیم‌گیری به سلیقه و ذوق و قریحه‌ی خودتان بازمی‌گردد، بخش دیگرش هم از لزومات و واجبات است که حتما باید آن را در نظر گرفت تا بهترین انتخاب را تجربه کرد.

دوست دارید ویلایتان در نزدیک دریا باشد و دید ابدی ساحل نقره‌فام، طلایی افق و نیلگون امواج را دریا را داشته باشید، یا اینکه عاشق جنگل و طبیعت هستید و ویلای جنگلی و کوهپایه‌ای را ترجیح می‌دهید؟ شاید هم فقط بخواهید در کوهستان ویلا بخرید و از هر گونه تمدن شهری به دور باشید و در آخر، شاید برای زندگی دائم، دوست داشته باشید که ویلای نقلی‌تان نزدیک شهر باشد؟ این‌ها مواردی هستند که باید با دقت و وسواس قبل از خرید ویلا به آنها فکر کرد. و البته به این هم توجه داشته باشید که دوست دارید ویلایتان شهرکی باشد، یا مستقل؟ و یا اصلا در داخل شهر قرار داشته باشد یا نه؟

اما گذشته از موارد بالا، که مستقیما با سلیقه و خواسته‌ی شما ارتباط داشت، درباره‌ی موقعیت جغرافیایی ویلا مواردی هست که حتما باید آنها را در این راهنمای خرید ویلا در شمال به شما گوشزد کنیم. قبل از اینکه رسما ویلا را خریداری کنید، انتخاب‌هایتان را محدود کنید، و بعد، آدرس آن را از فروشنده گرفته و سری به محل آن بزنید و بعد این سوالات را از خود بپرسید: آیا ویلا منظره‌ی خوبی دارد؟ فاصله‌ی آن تا شهر چقدر است؟ همسایه دارید یا نه؟ وضعیت امکانات رفاهی نظیر فروشگاه و از آن مهم‌تر درمانگاه و یا بیمارستان چگونه است؟ آیا ویلا نزدیک بستر رود است، یا بر روی کوهپایه با خطر رانش وجود دارد یا نه؟

 

در فصل مناسب برای خرید ویلا اقدام کنید!

در همین ابتدا اصلا بگذارید کمی در ذوقتان بزنم و رک و بی‌پرده بگویم که نمی‌توان با قاطعیت یک فصل را برای این کار مشخص کرد و هر کس هم با قاطعیت در این مورد نظر داد، بدانید که شارلاتانی بیش نیست. ما تیم انبوه سازان آراد، فقط و فقط از حقایق با شما سخن می‌گوییم و قضاوت را به پای خودتان می‌گذاریم.

اما حال اصلا چرا باید چنین چیزی را در راهنمای خرید ویلا در شمال ذکر می‌کردیم؟ ببینید، دو عامل مهم در اینکه چه فصلی اقدام به خرید کنید دخیل است؛ یکی قیمت است، دومی تنوع ویلاها و گزینه‌ها. در یک فصل تنوع ویلا بالاست و هزار گزینه خواهید داشت، اما قیمت گران است. در فصل دیگر قیمت افت شدید پیدا کرده، اما فروش هم کم می‌شود و پیدا کردن ویلای خوب سخت خواهد شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نکات مهم برای خرید ویلا در شمال کشور

به طور خلاصه، در فصل پاییز و زمستان که از حجم مسافرت‌ها کاسته شده و شمال خلوت است، بازار خرید و فروش هم از رونق افتاده ولی در بشترین حد ممکن، در زمستان تا حدود 10 درصد کاهش قیمت را شاهد خواهیم بود. از طرف دیگر در فصل بهار و تابستان که شمال هم مملو از مسافر و گردشگر می‌شود، بازار حسابی داغ شده ولی قیمت‌ها هم سر به فلک می‌کشند. حال تصمیم با شماست که در کدام فصل اقدام به خرید ویلا در شمال نمایید.

 

مدارک قانونی ویلا را از قلم نیندازید!

مهم‌ترین و پراهمیت‌ترین قدمی که باید توجه‌ بسیار ویژه‌ای به آن داشت و حسابی حواس را برایش جمع کرد و البته با افراد کاردان و باتجربه هم درباره‌اش مشورت کرد، همین موضوع است. اصلا برای درک اهمیت این موضوع، تمام راهنمای خرید ویلا در شمال یک طرف، موضوع مدارک قانونی هم یک طرف!

بگذارید از نبایدها و چیزهایی که اصلا نباید به سمتشان بروید شروع کنم. دوستان من، به هیچ وجه دست به خرید ویلایی که وام‌دار است نزنید! حتما و حتما دقت کنید که سند ویلا آزاد باشد و در رهن بانک نباشد و هیچ وامی هم بر رویش نباشد. مطمئن باشید که اصلا به دردسرش نمی‌ارزد.

خلاصه اینکه فقط به سراغ خرید ویلاهایی بروید که سند شش دانگ عرصه و اعیان، پروانه ساخت، پروانه پایان‌کار و سند تفکیکی دارند. گذشته از این موضوع، قبل از اینکه به خرید ویلا در شمال اقدام کنید، حتما وضعیت سند را از شهرداری منطقه استعلام بگیرید. هر کاربری به جز کاربری مسکونی، در آینده مشکلات عدیده‌ای را برایتان به وجود خواهد آورد.

 

سخن پایانی…

خرید ویلا هر چند که ممکن است برای همه رویایی شیرین باشد، اما راه رسیدن به آن پر پیچ و خم و پستی و بلندی است و اگر همراهی کاردان و کاربلد همراهتان نداشته باشید، نتیجه چندان باب میل و مراد نخواهد شد. اهمیت وجود یک راهنمای خرید ویلا در شمال درست همینجا واضح و مبرهن می‌شود.

در هنگام خرید ویلا، باید نکات بسیاری را در نظر بگیرید. از کوچکترین چیزها مثل سبک معماری ویلا گرفته، تا مهم‌ترین و پیچیده‌ترین تصمیم‌ها، مثل توجه به مدارک قانونی ویلا، همه و همه را باید دقت و ظرافت و وسواس بررسی کرد. خرید ویلا در شمال درست مثل یک سرمایه‌گذاری و برای داشتن یک سرمایه‌گذاری خوب باید با دانش و اطلاعات لازم دست به عمل زد.

تیم انبوه سازان آراد، در این مقاله قصد داشت تا کاربردی‌ترین نکاتی را که هنگام خرید ویلا باید در نظر بگیرید، به شما یاددآوری کند. امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *